Chairpersons & Committees

STANDING COMMITTEES

Review of Financial Records & Procedures
Chair: Martiza Gallago, Round Rock ISD
Committee: Lauri Anzaldua, Bastrop ISD; Sullins Stuart, Lake Travis ISD

Professional Awards
Chair: Sean Hoffmann, Seguin ISD
Committee: Veronica Castillon, APR, Past President, Laredo ISD; Patti Pawlik-Perales, Past President, Beeville ISD; Art Del Barrio, Pasadena ISD; Nicole Lyons, Grapevine-Colleyville ISD
Alternate: Tim Savoy, Hays CISD

Scholarship
Chair: Leanne Libby, APR, Corpus Christi ISD
Committee: Ed Suarez, Schertz-Cibolo-Universal City ISD; Reece Waddell, Sanger ISD
Alternate: Elaina Polsen, Clear Creek ISD

Executive Director Evaluation
Chair: Megan Overman, APR, CPC; Eagle Mountain-Saginaw ISD, TSPRA President-Elect
Committee: Rebecca Villarreal, APR, TSPRA President, New Braunfels ISD; Veronica Sopher, TSPRA Immediate Past President, Fort Bend ISD; others to be appointed – two at-large members
Alternate: Pending

Nominating
Chair: Megan Overman, APR, CPC, TSPRA President-Elect, Eagle Mountain-Saginaw ISD,
• Gulf Coast Area Nominating Rep
Nancy Barboza, Sharyland ISD
Alternate: Cynthia Ybarra, Mission CISD
• Houston/Beaumont Area Nominating Rep
Sonya Cole Hamilton, Lamar CISD
Alternate: Susan Ard, CPC, Cleveland ISD
• East Texas Area Nominating Rep
Courtney Sanguinetti, Lindale ISD
Alternate: Angela Duitch, Tyler ISD
• North Central Area Nominating Rep
Zoheb Hassanali, Joshua ISD
Alternate: Dr. Nikita Russell, Everman ISD
• West Central Area Nominating Rep
Veronica Johanssen, Corsicana ISD
Alternate: Charles Musgrove, Brownwood ISD
• Central Texas Area Nominating Rep
Claudia McWhorter, Eames ISD
Alternate: Jennifer Edwards, Dripping Springs ISD
• San Antonio Area Nominating Rep
Lexie Greathouse, Judson ISD
Alternate: Natalie Martinez, Somerset ISD
• Northwest Texas Area Nominating Rep
Tiffany Taylor, Frenship ISD
Alternate: Ben Lawson, Lubbock ISD
• Far West Texas Area Nominating Rep
Christina Flores-Jones, Socorro ISD
Alternate: Liza Rodriguez, El Paso ISD
• At-Large Position 1
Susan Ard, CPC, Cleveland ISD
Alternate: Jordan Ziemer, Abilene ISD
• At-Large Position 2
Janet Wachs, Harris County Department of Education
Alternate: Art Del Barrio, Pasadena ISD
• At-Large Position 3
Sonja Brown, Lancaster ISD
Alternate: Tierney Tinnin, Cedar Hill ISD
• Executive Director
Ex officio member, no voting rights

Strategic Planning
Chair: Megan Overman, APR, CPC, TSPRA President-Elect, Eagle Mountain-Saginaw
Committee: Rebecca Villarreal, APR, TSPRA President, New Braunfels ISD; Veronica Sopher, TSPRA Immediate Past President, Fort Bend ISD; Jennifer Bailey, CPC, At-Large-VP Position 1, Belton ISD; Stephanie De Los Santos, At-Large Position 2, Harris County Department of Education; Sherese Nix, At-Large Position 3, Garland ISD; Monica Faulkenbery, APR, past president, Northside ISD; Melissa Tortorici, past president, Texas City ISD; Angela Duitch, APR, Tyler ISD; Craig Verley, Mission CISD
Alternate: Andrew Fernandez, San Marcos CISD

Teller
Chair: Cynthia Ybarra Leal, Mission CISD
Committee: Amy Pawlak, Bullard ISD; Jamal Robison, Lamar ISD
Alternate: Nydia Natividad, Pecos-Barstow-Toyah ISD

Past Presidents’ Council
2022-2023 Past Presidents’ Council will be formed to provide assistance and support onboarding the new TSPRA Executive Director.

AD HOC COMMITTEES

STAR AWARDS REVIEW [Crystal Awards Review and New Categories]

VIDEO PORTFOLIO
Jenna Simsen, Dickinson ISD, chair; Luke Rabalais, Aldine ISD; Jack Wilcox, San Angelo ISD

PHOTOGRAPHY PORTFOLIO
Carrie Pryor-Newman, Goose Creek CISD, chair; Jess Croshaw, Northwest ISD; Erin McCann, Allen ISD

BOND ELECTION
Adi Bryant, Royse City ISD, chair; Matthew LeBlanc, Bryan ISD; Traci Marlin, Midway ISD

PARENT INVOLVEMENT/VOLUNTEER PROGRAM
Hailee Fojtasek, Northwest ISD, chair; Leslie Francis, Cypress-Fairbanks ISD; Sheila Olson, Alvin ISD

STAFF/STUDENT RECOGNITION
Erika Foster, Goose Creek CISD, chair; Helen Escobar, Roma ISD; Shellie Johnson, Keller ISD, Tammy Kuykendall, Highland Park ISD

SCHOOL/COMMUNITY PARTNERSHIP
Aliana Peska, Pearland ISD, chair; Michael Adkins, Ector County ISD; Reesha Brown, Pasadena ISD

DISTRICT/ASSOCIATION SPECIAL EVENT/CELEBRATION
Lexie Greathouse, Judson ISD, chair; Denise Meyers, Magnolia ISD; Veronica Johannsen, Corsicana ISD

MARKETING
Dianne Folletto, Round Rock ISD, chair; Christina Courson, Lockhart ISD; Amanda Simpson, Coppell ISD

FOUNDATION/PARTNERSHIP SPECIAL EVENT/CELEBRATION and
FOUNDATION ANNUAL CAMPAIGN
Alyssa Edstrom, Northwest ISD Education Foundation, chair; Shelby Akin, Pleasant Grove ISD; Teresa Benden, College Station ISD Education Foundation

REVIEW OF POSSIBLE NEW CATEGORIES
Claudia Lemus Campos, Pharr-San Juan-Alamo ISD, chair; Hanna Chalmers, Angelton ISD;
Taina Maya, Killeen ISD; Nikita Russell, Everman ISD

Budget Chair: Rebecca Villarreal, APR, TSPRA President, New Braunfels ISD
Committee: Megan Overman, APR, CPC, Eagle Mountain-Saginaw ISD; Jennifer Bailey, CPC, Belton ISD; Stephanie De Los Santos, Harris County Department of Education; Sherese Lightfoot, Garland ISD; Maritza Gallaga, Round Rock ISD

APR Accreditation Chair: Danielle Clark, APR, Harris County Department of Education
Committee: Rebecca Villarreal, APR, TSPRA President, New Braunfels ISD; Monica Faulkenbery, APR, Northside ISD; Candace Ahlfinger, APR, Retired; Craig Eichhorn, APR, Alief ISD; Veronica Castillon, APR, Laredo ISD; Angela Duitch, APR, Tyler ISD; Arianna Vazquez-Hernandez, APR, CPC, ESC Region 1; Sheleah Reed, APR, Aldine ISD; Megan Overman, APR, CPC, TSPRA President-Elect, Eagle Mountain-Saginaw ISD; Leanne Libby, APR, Corpus Christi ISD; Tami Sophia, APR, Brazosport ISD; Jeff Meador, APR, Godley ISD; Valonia Walker, APR, Hempstead ISD; Erin Gregg, APR, Lubbock ISD; Emily Conklin, APR, CPC, Sheldon ISD; Kristyn Cathey, APR, Goose Creek CISD

Bylaws/Partner in Public Education Review Committee Chair: Stephanie De Los Santos, Harris County Department of Education, At-Large-VP Position 2
Committee: Veronica Castillon, APR, Past President, Laredo ISD; Claudia McWhorter, Eanes ISD
Alternate: Jessica Gauthier, Lake Worth ISD

Document Vault
At-Large VPs: Jennifer Bailey, CPC, Belton ISD; Stephanie De Los Santos, Harris County Department of Education; Sherese Nix, Garland ISD

TASA/TASB Fall Conference Resource Center
Chair: Jenny Collier, Southwest ISD
Committee: Keyhla Calderon-Lugo, Edgewood ISD

Communication Matters Digital Magazine Chair: Erin Gregg, APR, Lubbock ISD
Committee: Matthew LeBlanc, Eagle Mountain-Saginaw ISD; Nydia Natividad, Pecos-Barstow-Toyah ISD; Zak Perkins, New Braunfels ISD

Online Learning Program & Delivery
Chair: Dr. Nikita Russell, Everman ISD
Committee: Darrell Becker, Troy ISD; Jessika McKernan, Andrews ISD; Skyler Hefley, Tyler ISD

Onboarding New TSPRA Executive Director
Rebecca Villarreal, APR, TSPRA President; Jennifer Bailey, CPC, Belton ISD, At-Large Vice President, Place 1

Refresh EduLege
Megan Overman, APR, CPC, TSPRA President-Elect, Eagle Mountain-Saginaw ISD; Sherese Nix, At-Large Vice President, Place 2

CONFERENCE PLANNING COMMITTEE

  • Chair: Rebecca Villarreal, APR, TSPRA President, New Braunfels ISD
  • Co-Chair: Mercedes Meyer, Aledo ISD
  • Committee: Megan Overman, APR, CPC, TSPRA President-Elect, Eagle Mountain-Saginaw ISD; Veronica Sopher, TSPRA Immediate Past President, Fort Bend; Jennifer Bailey, CPC, At-Large VP 1, Belton ISD; Stephanie De Los Santos, At-Large VP 2, Harris County Department of Education; Sherese Nix, At-Large VP 3, Garland ISD
  • Preconference Day Chair: Zoheb Hassanalli, Joshua ISD
  • Day One Chair: Valonia Walker, APR, Hempstead ISD
  • Day Two Chair: Claudia Rodriguez, Laredo ISD
  • Day Three Chair & Star Awards Banquet: Tamra Spence, CPC, Pflugerville ISD
  • Graphic Designer: Ralph Bissey, New Braunfels ISD
  • EMP Chair: Cheryal Loosmore, Lake Travis ISD
  • Web/Creative Chair: Andy Perez, Socorro ISD
  • One Person Offices/Small Districts: Frank Sauseda, Lamesa ISD
  • Star Awards Banquet Decorations: Lexi Greathouse, Judson ISD
  • Vendor Relations: Veronica Johannsen, Corsicana ISD
  • Rookie Boot Camp: Emily Conklin, APR, CPC, Sheldon ISD
  • APR Accreditation Preparation: Danielle Clark, APR, Harris County Department of Education
  • Photography: Zak Perkins, New Braunfels ISD, Moses Leo, Hays CISD
  • General Membership Business Meeting: Rebecca Villarreal, APR, New Braunfels ISD; Megan Overman, APR, CPC, Eagle Mountain-Saginaw ISD; Christina Courson, 2022-2023 Parliamentarian, Lockhart ISD
  • Registration: Janet Crock, Programs Manager, TSPRA
  • Retired Member Volunteers: TSPRA Retirees

DIVERSITY, EQUITY AND INCLUSION PLAN AND STATEMENT
Veronica Sopher, TSPRA Immediate Past President, Laredo ISD; Stephanie De Los Santos, At-Lare Vice President Position 2, Harris County Department of Education

ZONE COORDINATORS

  • Gulf Coast: Ashley Scott, Victoria ISD
  • Houston/Beaumont: Chelsea Ceballos, Klein ISD
  • East Texas: Jennifer Hines, Tyler ISD
  • North Central: TBD
  • West Central: Taina Maya, Killeen ISD
  • Central: Dr. Kristi Lee, Bastrop ISD
  • Northwest: Stephanie Fretwell, Amarillo ISD
  • Far West: Liza Rodriguez, El Paso ISD
  • San Antonio: Scott Chidgey, North East ISD

AT-LARGE VICE PRESIDENT LIAISONS

  • Position 1 – Jennifer Bailey, CPC, Belton ISD
    APR, Scholarship, Audit, CPC Accreditation, Your Professionals
  • Position 2 – Stephanie De Los Santos, Harris County Department of Education
    Professional Awards, TASA/TASB Convention, Midwinter, Teller, Marketing, Branding, Multi-Lingual
  • Position 3 – Sherese Nix, Garland ISD
    Star Awards Review, Bylaws